Rozhovor s držitelem Thálie – tanečník Roberts Skujenieks z Lotyšska v představení THE DOORS

Home / News / Rozhovor s držitelem Thálie – tanečník Roberts Skujenieks z Lotyšska v představení THE DOORS

Tanečník Roberts Skujenieks, hlavní představitel Jima Morrisona v oceňované inscenaci The Beatles – The Doors, žije v České republice již více než 10 let, původně však pochází z pobaltského Lotyšska. Roberts v tomto roce obdržel cenu Thálie právě za strhující ztvárnění frontmana legendární americké kapely The Doors.

Robertsi, myslíš, že by se našlo něco, co máš společného s Jimem Morrisonem? Tak společné máme asi rebelství a touhu vyzkoušet si věci, ze kterých obyčejní lidé mají strach a taky to, že on byl dost citlivý kluk a to jsem já taky, ačkoliv to na mě nejde vždy poznat. (úsměv)

Kdyby Jim Morisson vaše představení viděl, co by asi říkal o tvém výkonu a o celkovém vyznění? Vůbec netuším, jaký měl Jim Morisson vztah k divadlu, ale myslím, že by snad v hledišti neusnul. Snad každý by se chtěl na svůj život podívat z druhé strany, jak ho vnímají ti druzí.

V České republice žiješ už velmi dlouho. Stýská se ti po domově, nebo jsi zde zcela spokojený? O úplné spokojenosti asi hovořit nelze. Asi víte, že situace v české kultuře není moc dobrá, vlastně nejen v té české. Po domově se mi samozřejmé stýská, hlavně po rodině. Tu mám převážně v Baškortostánu (federativní republika Ruska), odkud pochází moje maminka.

Vzpomínáš si na svoje začátky v ČR? Co pro Tebe po přesunu do ČR bylo nejtěžší? Haha, to bylo docela v pohodě. Přijel jsem do Ostravy a byl jsem překvapen, že v neděli tam po desáté venku nikoho nepotkáš. Já pocházím z města, které žije non stop. No a potom samozřejmě jazyk, to je vždy největší problém. Češtinu jsem se naučil v hospodě za škopkem piva. Šlo to dost rychle.(smích)

Vnímáš nějaké rozdíly v mentalitě Čechů a Lotyšů? Co mají Češi s Lotyši společného a v čem jsou naopak největší rozdíly? Lotyši mají, jak většina seveřanů, chladnou povahu. Češi jsou víc expresivní.

Co říkáš na české jídlo? Je hodně odlišené od toho, na které jsi byl zvyklý v Lotyšku? Jídlo, jídlo ,jídlo. Jo, jídlo já mám rád, ani jsem si nemusel moc zvykat.  Tedy až na knedlík, ten jsem ze začátku rád neměl. Na Vánoce dokonce taky máme kapra a bramborový salát.

Jak bys diváky nalákal právě na vaše představení The Beatles – The Doors? Tak asi pravě hudbou a samozřejmě také výpravností toho představení. Lidi mají rádi lidské příběhy. Tohle je sice smutný, ale barevný příběh. Stejně jako naše planeta.(úsměv)

roberts

Leave a Reply

Your email address will not be published.